>> ENDODONTİ
 
 
 
ENDODONTİ
Dental pulpa nedir ?

İçinde damarları, kan hücrelerini ve bağ dokularını barındıran yumuşak bir dokudur. Dişin içinde yeralır ve dişin kronundan kök ucuna ve çene kemiğine kadar uzanır.


Pulpa hastalandığında neler olur?
Pulpa zarar görüp hastalandığında ve kendini iyileştiremediğinde ölür. Pulpa ölümü en çok kırık bir dişe veya derin bir çürüğe bağlı olarak gelişir. Her iki durumda da bakteriler pulpaya ulaşmakta ve bir enfeksiyona neden olmaktadır. Eğer bu enfeksiyon tedavi edilmezse, kök uçlarında ve çene kemiğinde iltahap birikir ve abse denilen “cerahat dolu keseler” oluşur. Bu abseler ilerleyip dişin etrafındaki kemik dokusunda yıkım yapabilir.
Kanal tedavisi nedir?
Dişin içinde yer alan yumuşak damar-sinir uzantısının (dental pulpa) hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlerin tümüne kanal tedavisi denir. Yıllar önce, pulpası hastalanmış dişler ancak çekilmekteydi. Günümüzde ise, kanal tedavisi sayesinde hekimler dişleri ağızda tutarak tedavi edebilmektedir.
Kanal tedavisi nasıl uygulanır?
Tedavi, dişin durumuna göre 1-3 seans arasında sürebilir. Tedavi sırasında, dişhekimi veya endodontist (kanal tedavisi uzmanı), hastalıklı pulpayı çıkarır, kök kanallarını dezenfekte eder, genişletir, şekillendirir ve son olarak da sıkıca doldurup örtüleme sağlar. Bazı durumlarda, pulpa odasına ve kök kanallarına bakterileri yoketmek amacıyla ilaç da konulabilir. Ağır enfeksiyon vakalarında, diş hekimi ağızdan da ilaç alınmasını önerebilir.
Lezyonlu dişler iyileşebilirmi?
Uygun endodontik tedavi sonrası lezyonlu dişler iyileşebilir. 
Kök ucunda oluşan lezyon
 
Lezyonun iyileşmiş hali
 
SINAV TAKVİMİ 2018 BAHAR YARIYILI

DUS EK YERLEŞTİRME EVRAKLARI

2017-18 BAHAR DÖNEMİ SINAV TAKVİMİ

2017-18 BAHAR YARIYILI DERS PROGRAMI

2017/18 AKADEMİK TAKVİM

EÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ DERGİSİ TÜBİTAK VERİ TABANINA KABUL EDİLDİ

ÖDÜLLERİMİZ

PROXY KULLANIMI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI...

WEB OF SCIENCE Veritabanı

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI

 
User
Sifre